۱۰ دلیل مهم برای روشن نشدن ماشین و نحوه برطرف کردن آن

علت روشن نشدن ماشین

چند نکته مهم که در مورد روشن نشدن ماشین و نحوه برطرف کردن آن باید بدانید

روشن نشدن ماشین یکی از مشکلاتی است که اکثر رانندگان در طی روز ممکن است با آن روبرو شوند. بیشتر رانندگان دغدغه این را دارند که بعضی مواقع علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین  چیست؟ اما این  مشکل عوامل گوناگونی میتواند داشته باشد و اکثراً در فصل‌های سرد اتفاق می افتد. در این مقاله قصد داریم ۱۰ دلیل مهم که موجب استارت نخوردن ماشین میشود را برایتان شرح دهیم و همچنین به نحوه برطرف کردن این مشکل نیز بپردازیم.

علت روشن نشدن ماشین

خراب بودن باتری هنگام روشن نشدن ماشین

خراب بودن باتری یا خالی شدن باتری یکی از دلایل اصلی برای روشن نشدن ماشین است. اگر باتری ضعیف بوده و کاملا از بین نرود ممکن است استارت به آرامی بچرخد. زمانی که خوردگی روی کابل‌ها جریان برق را محدود میکند باعث از بین رفتن باتری خودرو میشود اما از بین رفتن باتری دلایل مختلفی نیز میتواند داشته باشد برای مثال اگر یکی از چراغ‌های خودرو یک شب روشن بماند سیم آن شل شده و آب داخل قطعه تبخیر میشود و در نتیجه باعث ضعیف شدن باتری می گردد.

باتری های قدیمی به این ترتیت ضعیف شده و در نهایت خراب میشوند. با استارت زدن ماشین نیز میتوانید تست کنید باتری ماشین مشکلی دارد یا نه. اگر هنگام استارت زدن و راه اندازی، ماشین پرش کند به احتمال زیاد باتری خالی شده و ممکن است خراب شود.  باتری خراب باعث روشن نشدن ماشین و در نتیجه حرکت نکردن آن میشود. بنابراین سعی کنید باتری ماشین خود را به موقع بررسی و تعویض نمایید.

علت روشن نشدن ماشین

بررسی دینام هنگام روشن نشدن ماشین

زمانی که دینام خوب کار نکند باتری خودرو شارژ نشده و در نتیجه باعث روشن نشدن ماشین می گردد. زمانی که متوجه شدید دینام ماشین دوچار مشکل شده است ابتدا باید تسمه درایو لوازم جانبی فرسوده یا لیز خورده را بررسی نمایید. اگر دینام از کار افتاده باشد یا تسمه پاره کند چراغ هشدار آن را دریافت خواهید کرد.

اما اگر خروجی سیستم شارژ ضعیف شده باشد ممکن است چراغ هشدار را دریافت نکنید. بنابراین می توانید برای بررسی این مسئله مطمئن شوید که حدود ۱۴ ولت را نشان بدهد. همچنین با بررسی علائم هشدار دهنده مانند استارت آهسته با میل لنگ و نور چراغ های جلو می توانید متوجه شوید باتری ماشین شارژ نشده و دینام دچار مشکل شده است.

 بررسی استارتر خودرو هنگام روشن نشدن ماشین

قبل از فناوری مدرن استارتر به عنوان مالک خودرو توسط میل لنگ باعث میشد تا خودرو روشن شود. اما بعد از پیشرفت فناوری استارت برقی در ماشین‌های مدرن ساخته شد. استارت یک عامل مهم برای روشن شدن ماشین میباشد. اگر هنگام استارت زدن ماشین، استارت صدایی شبیه صدای کلیک بدهد ینی استارت دچار مشکل شده است، همچنین از بین رفتن چرخ دنده‌ها نیز باعث خراب شدن استارت شده و در نتیجه خرابی استارت باعث روشن نشدن ماشین میشود.

بررسی شمع خودرو هنگام روش نشدن ماشین

خراب شدن شمع خودرو یکی از مشکلات سیستم جرقه زنی خودرو میباشد. اگر شمع داخل خودرو خراب یا ضعیف شده باشد باعث عدم توانایی استارت میشود و در نتیجه یک عامل مهم برای روشن نشدن ماشین به حساب می‌آید. اگر شمع‌های خودرو را به موقع بررسی کنید از مشکلاتی از قبیل روشن نشدن ماشین جلوگیری میشود.

بررسی فیلتر هوای خودرو هنگام روشن نشدن ماشین

خودروها نیز همانند انسان‌ها نیاز به هوا و نفس کشیدن دارند. برای جریان یافتن هوا داخل خودرو، خودروها دارای فیلتر هوا میباشند تا توسط این فیلتر گرد و غبار و گل و لای هوا گرفته شده و هوای صاف و تمیزی به خودرو برسد. اگر فیلتر هوا با گرد و غبار انباشته شده باشد جریان ورودی هوا را به خودرو کاهش میدهد و بدون هوا گاز نمیتواند مشتعل شود. در نتیجه این عمل باعث می شود احتراق داخل خودرو دچار مشکل شده و یکی از علل روشن نشدن ماشین باشد. در مطالب قبلی به بررسی چند نکته در مورد تعویض فیلتر هوا نیز پرداخته‌ایم.

چک کردن فیلتر سوخت هنگام روشن نشدن ماشین

همانطور که خودرو به هوای صاف نیاز دارد، برای حرکت کردن نیز به سوخت تمیز نیاز دارد. هنگام انتقال یافتن بنزین به باک خودرو ممکن است گل و لایی همچون ذرات کوچک به داخل موتور خودرو عبور کنند. بنابراین برای جلوگیری از مسدود شدن کربوهیدرات یا ورود آن به محفظه احتراق، خودرو به یک فیلتر سوخت نیاز دارد. اگر فیلتر سوخت را به موقع بررسی و تعویض نکنید گل ولای روی آن انباشته شده و باعث میشود سوخت مفیدی به خودرو نرسد. در نتیجه این عمل نیز باعث روشن نشدن ماشین میگردد.

روشن نشدن ماشین به علت خرابی پمپ سوخت

اگر زمانی که فیلتر سوخت دچار مشکل نباشد و سوخت مفیدی به موتور ماشین برسد اما پمپ بنزین خودرو ضعیف یا خراب شده باشد کارکرد خودرو به طرز چشمگیری تغییر خواهد کرد. زمانی که برای اولین بار کلید را در موقعیت «روشن» قرار می‌دهید، اگر پمپ بنزین به درستی کار نکند باعث روشن نشدن ماشین شده و در نتیجه اصلا خودروی شما چیزی برای کار کردن ندارد.

 روشن نشدن ماشین به علت باک سوخت خالی

گاهی اوقات ماشین استارت میخوره و روشن نمیشه، چون همه ما محدودیت‌هایی برای به تاخیر انداختن پر کردن باک ماشین خود داریم. اما زمانی که باک سوخت خالی میشود، بنزین کافی به موتور خودرو نمیرسد و در نهایت باعث روشن نشدن ماشین میشود. در واقع باید بخاطر داشته باشیم که همیشه به موقع و سر وقت باک سوخت خودرو را پر کرده باشیم.

بررسی قفل فرمان هنگام روشن نشدن ماشین

بعضی اوقات علت روشن نشدن ماشین حتی با هل دادن نیز برای رانندگان گیج کننده میشود در اکثر این مواقع کلید در سوئیچ خودرو نمیچرخد و به این علت نمیتوانید ماشین را روشن کنید. در این هنگام کلید به عنوان یک ویژگی ضد سرقت باعث میشود که فرمان قفل شود. بنابراین هنگام چرخاندن کلید، فرمان را به چپ یا راست تکان دهید تا ویژگی قفل ضد سرقت آزاد شود و به شما این امکان را بدهد کلید را چرخانده، استارت را زده و ماشین را روشن کنید.

علت روشن نشدن ماشین

روشن نشدن ماشین به دلیل عدم کارکرد سیستم امنیتی یا سایر وسایل الکترونیکی

خودروهای مدرن بدون ورود کلید و از راه دور یا توسط دستگاه‌های راه اندازی از راه دور روشن میشوند. اما برخی اوقات ممکن است همین فناوری‌های الکترونیکی توانایی استارت خودروی شما را خراب کنند. یا با گم کردن آنها قادر به روشن کردن خودروی خود نباشید. اگر کوچک‌ترین تیکی دراین سیستم‌ها وجود داشته باشد باید بررسی و حل این مشکلات توسط یک متخصص صورت بگیرد.

منبع: https://www.hotcars.com/reasons-car-broken-down-wont-start-tips/

 

 

پیام بگذارید